متاورس، فیس بوک و مارک زاکربرگ

,

متاورس یک واقعیت دیجیتالی است که جنبه‌های رسانه‌های اجتماعی، بازی‌های آنلاین، واقعیت افزوده (AR) ، واقعیت مجازی (VR) و ارزهای دیجیتال را ترکیب می‌کند تا به کاربران امکان تعامل مجازی را بدهد. واقعیت افزوده عناصر بصری، صدا و سایر ورودی‌های حسی را روی دنیای واقعی قرار می‌دهد تا تجربه کاربر را بهبود بخشد. در مقابل، واقعیت مجازی کاملا مجازی است و واقعیت های تخیلی را تقویت می کند.

با رشد فزاینده متاورس، فضای های چندبعدی جدید شکل خواهند گرفت که از حیطه تکنولوژی فعلی خارج است. به جای مشاهده صرف محتوای دیجیتال، کاربران در متاورس قادر خواهند بود خود را در فضایی که  در آن دنیای دیجیتال و فیزیکی همگرا می شوند؛ غوطه ور کنند.

این کلمه زمانی در اخبار ظاهر شد که در اواسط اکتبر 2021 شایعاتی در مورد تغییر نام تجاری فیس بوک برای نشان دادن تعهد این شرکت به متاورس مطرح شد.

مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیس بوک، نام متا را در کنفرانس کانکت 2021 فیس بوک در 28 اکتبر اعلام کرد و وب سایت متا با شعار “یک شرکت فناوری اجتماعی” معرفی شد. زاکربرگ درباره متاورس در وبسایت خود نامه ای منتشر کرده است که بخشی از آن نامه در ادامه آمده‌است: “در متاورس، شما قادر خواهید بود تقریباً هر کاری را که تصور کنید انجام دهید – با دوستان و خانواده دور هم جمع شوید، کار کنید، بیاموزید، بازی کنید، خرید کنید، خلق کنید – و همچنین تجربیات کاملاً جدیدی که واقعاً با آنچه ما در خصوص موبایل و کامپیوتر متصور هستیم، مطابقت ندارد.

در آینده، می‌توانید فوراً به عنوان یک هولوگرام تله‌پورت کنید تا بدون رفت و آمد در محل کار حاضر شوید، در یک کنسرت با دوستانتان باشید یا در اتاق نشیمن والدین خود را ملاقات کنید.”

فیلم کامل فیس بوک کانکت در سایت Meta.com وجود دارد. همچنین می‌توانید نامه کامل زاکربرگ و اطلاعات کاملی در خصوص متاورس در این سایت پیدا کنید.

درک متاورس

فیس‌بوک مدتی است که درباره متاورس صحبت می‌کند و در یک بیانیه مطبوعاتی در 17 اکتبر 2021 خاطرنشان کرد که متاورس «مرحله جدیدی از تجربیات مجازی به هم پیوسته با استفاده از فناوری‌هایی مانند واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است. در قلب آن این ایده وجود دارد که با ایجاد «حضور مجازی» قوی تر، تعامل آنلاین می‌تواند به تجربه تعامل حضوری نزدیک‌تر شود.»

انتظار می رود که علاقه به متاورس به طور قابل توجهی افزایش یابد زیرا سرمایه گذاران و شرکت ها می خواهند بخشی از آنچه می تواند “واقعه بزرگ بعدی” باشد را در اختیار داشته باشند. زاکربرگ در گفت‌وگو با وب‌سایت فن‌آوری The Verge گفته است ” متاورس قرار است تمرکز بزرگ فیس‌بوک باشد، و من فکر می‌کنم که متاورس بخش بزرگی از فصل بعدی در تکامل اینترنت پس از اینترنت موبایل خواهد بود و من فکر می کنم که این فصل بزرگ بعدی برای شرکت ما نیز خواهد بود چرا که در این زمینه تلاش ما دو برابر خواهد شد.”

طرفداران متاورس این مفهوم را مرحله بعدی در توسعه اینترنت می دانند. به عنوان مثال، فیس بوک قبلاً سرمایه گذاری هنگفتی روی AR و VR کرده است و سخت افزارهایی مانند هدست های واقعیت مجازی Oculus خود را توسعه داده است، در حال حاضر نیز فناوری های عینک AR و مچ بند موجود هستند.

زاکربرگ معتقد است روزی عینک‌های AR مانند گوشی‌های هوشمند در همه جا حاضر خواهند بود، و معتقد است که طی چندین سال آینده، فیس‌بوک “به طور موثر از یک شرکت رسانه‌های اجتماعی به یک شرکت متاورس تبدیل خواهد شد.”

سرمایه‌گذاری فیس‌بوک در تحقیقات جهانی و شرکای برنامه‌ای برای ساخت متاورس به 50 میلیون دلار می‌رسد.

متاورس چیست؟

فیس‌بوک متاورس را اینگونه تعریف می‌کند: «مجموعه‌ای از فضاهای مجازی که می‌توانید با افراد دیگری که در همان فضای فیزیکی شما نیستند، ایجاد و کاوش کنید». اگرچه فناوری متاورس سال‌ها تا تحقق کامل فاصله دارد، انتظار می‌رود که در نهایت مکانی باشد که در آن می‌توانید در یک محیط مجازی و آنلاین با دوستان خود کار، بازی، یادگیری، ایجاد، خرید و تعامل داشته باشید.

برای توضیح بیشتر این مقاله را ببینید.

تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت افزوده شامل پوشاندن عناصر بصری، صدا و سایر محرک‌های حسی بر روی یک محیط واقعی برای بهبود تجربه کاربر است. قابلیت دسترسی به واقعیت افزوده با گوشی هوشمند و کاربران می توانند حضور خود را در دنیای واقعی کنترل کنند. در مقایسه، واقعیت مجازی کاملا مجازی است و واقعیت های تخیلی را تقویت می کند. VR به یک دستگاه هدست نیاز دارد و کاربران توسط سیستم کنترل می شوند.

متا، متاورس، فیسبوک

متاورس فیسبوک چیست؟

متاورس هیچ سازنده (یا تعریف) واحدی ندارد، بنابراین چیزی نیست که فیسبوک مالک آن باشد یا به تنهایی مسئول توسعه آن باشد. با این حال، فیس‌بوک قبلاً از طریق هدست‌های واقعیت مجازی Oculus خود روی متاورس سرمایه‌گذاری زیادی کرده است و روی عینک‌های واقعیت افزوده و فناوری‌های مچ‌بند کار می‌کند. در سپتامبر 2021، این شرکت سرمایه گذاری 50 میلیون دلاری در تحقیقات و شرکای برنامه جهانی را اعلام کرد تا اطمینان حاصل شود که فناوری متاورس به طور مسئولانه توسعه خواهد یافت. می‌توانید بیانیه مارک زاکربرگ مدیر عامل فیس بوک را در اینجا بخوانید.

 

منابع:

https://www.techrepublic.com/article/metaverse-what-is-it/

https://www.investopedia.com/metaverse-definition-5206578

https://apnews.com/article/meta-facebook-explaining-the-metaverse-f57e01cd5739840945e89fd668b0fa27

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.