تاکنون حتما نام متاورس به گوشتان خورده است. ر این مقاله تلاش می‌کنیم سوالات شما را در خصوص آن پاسخ دهیم. در حال حاضر، 4.5 میلیارد نفر در دنیا به اینترنت دسترسی دارند و 4.2 میلیارد نفر از این افراد کاربر اینترنت تلفن همراه هستند. این بدان معناست که بیش از نیمی از جمعیت جهان به صورت روزانه با متاورس در حال تعامل هستند این در حالی است که از این تعامل بیتاکنون  خبرند.

متاورس یک فضای اطلاعاتی دیجیتال است که بی‌نهایت بزرگ، پایدار و تعاملی است. بی‌نهایت بودن متاورس از ان جهت است که می‌توان همواره به آن اطلاعاتی اضافه کرد و به خودی خود پابرجاست و در صورت حذف تعامل ما با آن، متاورس از بین نمی‌رود.

جنبه های کلیدی متاورس :

  • واقعیت دیجیتالی که از طریق شبکه‌های اجتماعی دستگاه‌ها ایجاد می‌شود، اغلب یک واقعیت مشترک است اما می‌تواند یک ساختار کوچک یا فردی هم باشد.
  • پایدار از این جهت که نمی‌توان آن را به سادگی خاموش کرد یا از بین برد.
  • متاورس از اطلاعات بینهایت و بدون مرز تشکیل شده است.
  • به طور فزاینده ای با دنیای فیزیکی در تعامل است.

متاورس را به عنوان یک جهان موازی بی پایان و دیجیتالی در نظر بگیرید که به دنیای فیزیکی ما متصل می‌شود. این اطلاعات به صورت فیزیکی دور از دسترس ما هستند اما می توان با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف به آنها دسترسی پیدا کرد و با آنها تعامل داشت.

اکثر مردم وقتی در مورد متاورس می شنوند به واقعیت مجازی (Virtual reality) فکر می‌کنند. آنها به یک محیط دیجیتالی کاملاً فراگیر فکر می کنند که با عینک های خاص قابل دسترسی است و کاربران را به دنیای فانتزی مجازی منتقل می کند. اگرچه این اشتباه نیست، متاورس بسیار فراتر از واقعیت مجازی است.

به جای این تصور بهتر است، VR را به عنوان یک فناوری که یک نقطه دسترسی به متاورس فراهم می کند، در نظر بگیرید.

ریشه متاورس چیست؟

کامپیوترهای ابتدایی می‌توانستند اطلاعات ذخیره کنند و محاسبات ساده را انجام دهد. این خاستگاه چیزی بود که ما به عنوان متاورس متصور هستیم. همانطور که کامپیوترها پیچیده تر شدند و برنامه های پیچیده تری را ذخیره کردند، آنها چیزی را ایجاد کردند که ما اکنون به عنوان چشم انداز مدرن دیجیتال میدانیم.

با پیشرفت سخت افزاری کامپیوترها، آنها یک “فضای مجازی” مستقل ایجاد کردند که این فضای متافیزیکی در حافظه ذخیره شده کامپیوترها وجود دارد.

این فضای مجازی با متصل شدن کامپیوترها به یکدیگر برای ایجاد اینترنت، معنای جدیدی پیدا کرد. اینترنت گام اصلی چیزی است که ما اکنون به عنوان متاورس فکر می‌کنیم.

اینترنت را به عنوان مجموعه ای بی نهایت از اطلاعات در نظر بگیرید. شبکه ای از کامپیوترهایی که با هم شبکه شده‌اند.

متاورس مجموعه ای از فضاهای مجازی است که در یک فضای مجازی ادغام شده اند. هر زمان که بخواهید می توانید هر چیزی را که می خواهید به آن اضافه کنید. اما وقتی از سیستم خارج می شوید، به سادگی مانند فضای مجازی یک رایانه مستقل خاموش نمی‌شود. از آنجایی که اینترنت از طریق شبکه ای از رایانه ها ایجاد می شود، هرگز خاموش نمی شود. صرف نظر از اعمال شما. دیگران آزادند که هر وقت و چگونه بخواهند با این چشم انداز دیجیتال تعامل کنند.

با ایجاد اینترنت، رایانه به نقطه دسترسی اصلی متاورس تبدیل شد.

شبکه‌سازی دستگاه‌ها جزء ضروری و اولیه متاورس است. چرا؟ زیرا یکی از مشخصه های متاورس تداوم آن است. این واقعیت که هرگز خاموش نمی شود.

هر دستگاه جدید که به شبکه متصل می‌شود، یک گره (Node) جدید در شبکه است. و هر گره جدید اطلاعاتی با نرخ رشد تصاعدی اضافه می کند و باعث عمق بی نهایت متاورس می‌شود. هر گره خودش نیز به عنوان یک نقطه اتصال به متاورس به حساب می‌آید.

متاورس، ارز دیجیتال، فیسبوک

نقاط دسترسی فیزیکی به Metaverse

اکنون می دانید که کامپیوتر اولین نقطه دسترسی به Metaverse بوده است. در سال های اخیر نوع جدیدی از اکسس پوینت‌ها ایجاد شده است؛ تلفن های هوشمند و شبکه های بی سیم تلفن همراه.

تلفن‌های هوشمند و شبکه‌های تلفن همراه سطح بی‌سابقه و تقریباً ثابتی از دسترسی به Metaverse را فراهم می‌کنند. آپلود، دانلود و به اشتراک گذاری مقادیر جدید و بی سابقه اطلاعات در فضای مجازی شبکه ای هر رزوه در حال رخ دادن است.

کاربران تلفن همراه می توانند تصاویر و ویدیوها را به Metaverse اضافه کنند و می توانند از طریق چت تصویری با یکدیگر تعامل داشته باشند. کاربران همچنین می توانند در بازی های آنلاین چند نفره مانند Fortnite با یکدیگر تعامل داشته باشند.

این فعل و انفعالات همه در فضای شبکه‌ای کامپیوترها میزبانی می شوند که متاورس را تشکیل می‌دهد.

با افزایش سرعت پذیرش تلفن همراه، راه جدیدی برای تعامل با متاورس ایجاد شد. دوربین‌های پیچیده و دسترسی مداوم به اینترنت ابزارهایی را ایجاد کردند که به متاورس اجازه می‌داد بر روی دنیای فیزیکی قرار گیرد. به این تکنولوژی واقعیت افزوده (AR) می گویند.

AR اطلاعات دیجیتال را روی محیط های فیزیکی قرار می‌دهد که برای این کار معمولاً برای مشاهده محیط فیزیکی و پوشش اطلاعات اضافی به دوربین و صفحه نمایش نیاز دارد.

شما می‌توانید AR را مانند یک موزه در نظر بگیرید، می‌توانید واقعیت دیجیتالی را در فضاهای فیزیکی ببینید و تجربه کنید، اما نمی‌توانید آنها را از نظر فیزیکی لمس کنید. یک مثال خوب این است که چگونه IKEA مبلمان خود را فهرست بندی کرده است و به کاربر برنامه خود این امکان را می دهد که ظاهر آن مبلمان در خانه خود را ببینند.

واقعیت ترکیبی (Mixed Reality) زمانی ایجاد می‌شود که کاربر بتواند مستقیماً با Metaverse در یک محیط فیزیکی تعامل داشته باشد. فیلم Minority Report نمونه ای عالی از تعامل با محیط های دیجیتال در دنیای فیزیکی ارائه می دهد.

نکته اصلی این است که برای تعامل با Metaverse نیازی به داشتن هدست VR ندارید. صرف نظر از سطح غوطه وری خود، می توانید مستقیماً از صفحه کلید با Metaverse تعامل داشته باشید. حتی اضافه کردن یک عکس به اینستاگرام نیز به حساب می‌آید.

اما، رایج‌ترین نقطه دسترسی که مردم به آن فکر می‌کنند توسط رمان “Snow Crash” اثر Neal Stephenson محبوب شد . در رمان، واقعیت مجازی تجربه ای کاملاً غوطه ور در متاورس را در اختیار کاربر قرار می دهد. فناوری VR به دنبال ایجاد یک تجربه مجازی فراگیر و عمیق است.

استفاده از ترکیبی از سخت‌افزار فیزیکی و نرم‌افزار برای ارائه یک محیط دیجیتالی و فراگیر که باعث می‌شود حواس شما باور کند که در مکانی دیگر هستید. یک محیط مجازی به شما این حس را می دهد که ذهن شما در Metaverse است.

VR در سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته است، اما تا رسیدن به جریان اصلی فاصله زیادی دارد. پیشرفت های بسیار هیجان انگیزی در فضای فناوری واقعیت مجازی در حال انجام است و جهان سازی همچنان به پیشرفت خود ادامه می دهد. تاکنون بازی‌های واقعیت مجازی مختلفی عرضه شده است، که منجر به پذیرش گسترده این فناوری خواهد شد. اما مطمئنا VR تنها نقطه دسترسی به Metaverse نیست.

در این مقاله با تعریف متاورس، شیوه دسترسی به متاورس آشنا شدیم. اگر میخواهید بیشتر در مورد متاورس بخوانید مقالات دیگر ما را ببینید. همچنین می‌توانید منابع زیر را نیز مطالعه کنید.

منبع

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.