نامه بنیانگذار فیسبوک در خصوص متا و متاورس

فیسبوک اخیرا نام تجاری خود را به متا تغییر داده است. در این راستا مارک زاکربرگ بیانیه ای منتشر کرده است که در ادامه ترجمه تیم مسیرزمان از این بیانیه را می‌خوانیم.

 

ما در ابتدای فصل بعدی اینترنت هستیم، و این فصل بعدی برای شرکت ما نیز هست.

در دهه‌های اخیر، فناوری به مردم این قدرت را داده است که با هم ارتباط برقرار کنند و خود را راحت‌تر و طبیعی بیان کنند. زمانی که فیس بوک را راه اندازی کردم، بیشتر در وب سایت ها متن تایپ می کردیم. وقتی گوشی‌هایی با دوربین گرفتیم، اینترنت بصری‌تر و در دسترس‌تر شد. با سریع‌تر شدن اتصالات، ویدیو به روشی غنی‌تر برای اشتراک‌گذاری تجربیات تبدیل شد. ما از دسکتاپ به وب سپس به موبایل رسیده ایم. از متن گرفته تا عکس و ویدیو. اما این پایان راه نیست.

 

پلتفرم بعدی حتی فراگیرتر خواهد بود – یک اینترنت تجسم یافته که با آن در بطن تجربه هستید، نه اینکه فقط به آن نگاه کنید. ما این را متاورس می نامیم و هر محصولی را که می سازیم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

کیفیت تعیین کننده متاورس، احساس حضور خواهد بود – مثل اینکه شما دقیقاً در آن با شخص دیگری یا در مکانی دیگر هستید. احساس حضور واقعی در کنار شخص دیگری، رویای نهایی فناوری اجتماعی است. به همین دلیل است که ما روی ساختن آن تمرکز کرده ایم.

 

در متاورس، شما قادر خواهید بود تقریباً هر کاری را که تصور کنید انجام دهید – با دوستان و خانواده دور هم جمع شوید، کار کنید، یاد بگیرید، بازی کنید، خرید کنید، خلق کنید – و همچنین تجربیات کاملاً جدیدی که واقعاً با طرز فکر ما مطابقت ندارند. کامپیوتر یا تلفن های امروزی ما فیلمی ساختیم که به بررسی چگونگی استفاده از متاورس می پردازد.

 

در این آینده، می‌توانید فوراً به‌عنوان هولوگرام تله‌پورت کنید تا بدون رفت‌وآمد در مطب، در کنسرت با دوستان یا در اتاق نشیمن والدین خود باشید. این بدون توجه به جایی که زندگی می کنید، فرصت های بیشتری را باز می کند. می‌توانید زمان بیشتری را برای چیزهایی که برایتان مهم هستند صرف کنید، زمان ترافیک را کاهش دهید و تولید کربن خود را کاهش دهید.

 

به این فکر کنید که امروز چند چیز فیزیکی دارید که می توانند در آینده فقط هولوگرام باشند. تلویزیون شما، راه‌اندازی کامل کار شما با مانیتورهای متعدد، بازی‌های رومیزی و موارد دیگر — به جای چیزهای فیزیکی که در کارخانه‌ها مونتاژ می‌شوند، هولوگرام‌هایی هستند که توسط سازندگان در سراسر جهان طراحی شده‌اند.

 

شما این تجربیات را در دستگاه‌های مختلف خواهید داشت – عینک‌های واقعیت افزوده برای حضور در دنیای فیزیکی، واقعیت مجازی برای غوطه‌ور شدن کامل، و تلفن‌ها و رایانه‌ها و پلتفرم‌های موجود. این در مورد صرف زمان بیشتر در صفحه نمایش نیست. این در مورد بهتر کردن زمانی است که در حال حاضر صرف می کنیم.

 

نقش و مسئولیت ما

متاورس توسط یک شرکت ایجاد نخواهد شد بلکه توسط سازندگان و توسعه‌دهندگان ایجاد خواهد شد که تجربیات جدید و آیتم‌های دیجیتالی را ایجاد می‌کنند که قابلیت همکاری دارند و اقتصاد خلاق بسیار بزرگ‌تری را نسبت به آنچه که توسط پلتفرم‌های امروزی و سیاست‌هایشان محدود شده است، باز می‌کنند.

 

نقش ما در این سفر تسریع توسعه فناوری‌های اساسی، پلتفرم‌های اجتماعی و ابزارهای خلاقانه برای جان بخشیدن به متاورس، و بافتن این فناوری‌ها از طریق برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی است. ما بر این باوریم که متاورس می‌تواند تجربیات اجتماعی بهتری را نسبت به هر چیزی که امروز وجود دارد، ایجاد کند، و ما انرژی خود را صرف کمک به دستیابی به پتانسیل آن خواهیم کرد.

 

همانطور که در نامه بنیانگذار اصلی خود نوشتم: «ما خدماتی را برای کسب درآمد ایجاد نمی کنیم. ما برای ایجاد خدمات بهتر پول در می آوریم.»

 

این رویکرد به خوبی به ما خدمت کرده است. ما کسب‌وکار خود را برای حمایت از سرمایه‌گذاری‌های بسیار بزرگ و بلندمدت برای ایجاد خدمات بهتر ساخته‌ایم، و این چیزی است که در اینجا قصد انجام آن را داریم.

 

پنج سال گذشته از بسیاری جهات برای من و شرکت ما اموزنده بوده است. یکی از درس های اصلی که آموخته ام این است که ساختن محصولاتی که مردم دوست دارند کافی نیست.

 

از اینکه داستان اینترنت سرراست نیست، فهم بیشتری کسب کرده ام. هر فصل صداها و ایده های جدید را به همراه دارد، اما چالش ها، خطرات و اختلالات جدید را نیز به همراه دارد. ما باید از همان ابتدا با هم کار کنیم تا بهترین نسخه ممکن از این آینده را زنده کنیم.

 

حریم خصوصی و ایمنی باید از همان روز اول در دنیای متاورس ایجاد شود. همینطور استانداردهای باز و قابلیت همکاری. این نه تنها به کارهای فنی جدید – مانند حمایت از پروژه های کریپتو و NFT – نیاز دارد، بلکه به اشکال جدیدی از حکومت نیز نیاز دارد. بیشتر از همه، ما باید به ساخت اکوسیستم‌ها کمک کنیم تا افراد بیشتری در آینده سهمی داشته باشند و بتوانند نه تنها به عنوان مصرف‌کننده بلکه به‌عنوان خالق سود ببرند.

 

این دوره بسیار آموزنده بوده است، زیرا به همان اندازه که یک شرکت بزرگ هستیم، یاد گرفته‌ایم که ساختن روی پلتفرم‌های دیگر چگونه است. زندگی تحت قوانین آنها عمیقاً دیدگاه من را در مورد صنعت فناوری شکل داده است. من به این باور رسیده ام که عدم انتخاب برای مصرف کنندگان و هزینه های بالا برای توسعه دهندگان، نوآوری را خفه می کند و اقتصاد اینترنت را متوقف می کند.

 

ما سعی کرده ایم رویکرد متفاوتی داشته باشیم. ما می‌خواهیم خدماتمان برای افراد زیادی قابل دسترسی باشد، یعنی تلاش کنیم تا هزینه کمتری داشته باشد، نه بیشتر. برنامه های موبایل ما رایگان هستند. مدل تبلیغات ما به گونه ای طراحی شده است که کمترین قیمت را برای مشاغل ارائه دهد. ابزارهای تجاری ما با هزینه یا با هزینه های اندک در دسترس هستند. در نتیجه، میلیاردها نفر خدمات ما را دوست دارند و صدها میلیون کسب و کار به ابزارهای ما متکی هستند.

 

این رویکردی است که ما می‌خواهیم برای کمک به ساخت متاورس ارائه دهیم. ما قصد داریم دستگاه های خود را به قیمت تمام شده یا یارانه ای بفروشیم تا آنها را در اختیار افراد بیشتری قرار دهیم. ما به پشتیبانی از بارگذاری جانبی و پخش از رایانه‌های شخصی ادامه می‌دهیم تا افراد حق انتخاب داشته باشند، نه اینکه آنها را مجبور کنیم از فروشگاه Quest برای یافتن برنامه‌ها یا دسترسی به مشتریان استفاده کنند. و هدف ما ارائه خدمات توسعه‌دهنده و پدیدآورنده با کارمزدهای پایین در بسیاری از موارد است تا بتوانیم کل اقتصاد خلاق را به حداکثر برسانیم. ما باید مطمئن شویم که در این راه پول زیادی از دست ندهیم.

 

امید ما این است که در یک دهه آینده، متاورس به یک میلیارد نفر برسد، صدها میلیارد دلار تجارت دیجیتال را میزبانی کند و از مشاغل میلیون‌ها خالق و توسعه‌دهنده حمایت کند.

 

ما کی هستیم

با شروع فصل بعدی، من در مورد اینکه این برای شرکت و هویت ما چه معنایی دارد فکر کرده ام.

 

ما شرکتی هستیم که بر ایجاد ارتباط بین مردم تمرکز دارد. در حالی که بیشتر شرکت‌های فناوری بر نحوه تعامل مردم با فناوری تمرکز می‌کنند، ما همیشه بر ساخت فناوری تمرکز کرده‌ایم تا مردم بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند.

 

امروز ما به عنوان یک شرکت رسانه های اجتماعی دیده می شویم. فیس بوک یکی از پرکاربردترین محصولات فناوری در تاریخ جهان است. این یک برند رسانه اجتماعی نمادین است.

 

ساختن اپلیکیشن های اجتماعی همیشه برای ما مهم خواهد بود و چیزهای بیشتری برای ساختن وجود دارد. اما به طور فزاینده ای، این همه کاری نیست که ما انجام می دهیم. در دی‌ان‌ای خود، ما فناوری می‌سازیم تا مردم را دور هم جمع کنیم. متاورس مرز بعدی در برقراری ارتباط با مردم است، درست مانند شبکه های اجتماعی زمانی که ما شروع به کار کردیم.

 

در حال حاضر نام تجاری ما به قدری با یک محصول مرتبط است که احتمالاً نمی تواند نمایانگر تمام کارهایی باشد که امروز انجام می دهیم، چه رسد به آینده. با گذشت زمان، من امیدوارم که ما به عنوان یک شرکت متاورس دیده شویم، و من می‌خواهم کار و هویت خود را بر چیزی که در حال ساختن آن هستیم، تثبیت کنم.

 

ما به تازگی اعلام کردیم که در حال ایجاد یک تغییر اساسی در شرکت خود هستیم. ما اکنون به عنوان دو بخش مختلف به کسب و کار خود نگاه می کنیم و در مورد آن گزارش می دهیم: یکی برای خانواده برنامه های خود و دیگری برای کار خود در پلتفرم های آینده. کار ما بر روی متاورس فقط یکی از این بخش ها نیست. متاورس هم تجربیات اجتماعی و هم فناوری آینده را در بر می گیرد. همانطور که چشم انداز خود را گسترش می دهیم، زمان آن فرا رسیده است که یک نام تجاری جدید اتخاذ کنیم.

 

برای نشان دادن اینکه چه کسی هستیم و آینده ای که امیدواریم بسازیم، مفتخرم که شرکت ما اکنون متا (Meta) است.

 

ماموریت ما یکسان باقی می‌ماند – هنوز هم در مورد گرد هم آوردن مردم است. برنامه های ما و برند های آنها نیز تغییر نمی کنند. ما هنوز هم شرکتی هستیم که فناوری را پیرامون مردم طراحی می کنیم.

 

اما همه محصولات ما، از جمله برنامه‌های ما، اکنون دیدگاه جدیدی را به اشتراک می‌گذارند: کمک به جان بخشیدن به متاورس. و اکنون ما نامی داریم که وسعت کاری را که انجام می دهیم را نشان می دهد.

 

از این به بعد، اولویت ما متاورس خواهیم بود، نه فیسبوک. این بدان معناست که با گذشت زمان برای استفاده از سایر خدمات ما نیازی به حساب فیس بوک نخواهید داشت. همانطور که نام تجاری جدید ما در محصولات ما ظاهر می شود، امیدوارم مردم در سراسر جهان با نام تجاری متا و آینده ای که ما برای آن ایستاده ایم آشنا شوند.

 

من قبلاً مطالعات کلاسیک داشتم و کلمه “meta” از کلمه یونانی به معنای “فراتر از” می آید. برای من، این نماد این است که همیشه چیزهای بیشتری برای ساختن وجود دارد، و همیشه فصل بعدی داستان وجود دارد. داستان ما داستانی است که از یک اتاق خوابگاه شروع شد و فراتر از هر چیزی که ما تصور می کردیم رشد کرد. به خانواده‌ای از برنامه‌ها تبدیل می‌شوند که افراد برای ارتباط با یکدیگر، یافتن صدای خود و راه‌اندازی کسب‌وکارها، جوامع و جنبش‌هایی که دنیا را تغییر داده‌اند، استفاده می‌کنند.

 

من به آنچه تاکنون ساخته‌ایم افتخار می‌کنم، و درباره چیزهای بعدی هیجان‌زده هستم – زیرا ما فراتر از آنچه امروز ممکن است، فراتر از محدودیت‌های صفحه‌نمایش، فراتر از محدودیت‌های فاصله و فیزیک و به سوی آینده‌ای حرکت می‌کنیم که در آن همه می توانند در کنار یکدیگر حضور داشته باشند، فرصت های جدیدی خلق کنند و چیزهای جدیدی را تجربه کنند. این آینده ای است که فراتر از هر شرکتی است و توسط همه ما ساخته خواهد شد.

 

ما چیزهایی ساخته ایم که مردم را به روش های جدیدی گرد هم آورده است. ما از مبارزه با مسائل اجتماعی سخت و زندگی تحت پلتفرم های بسته درس گرفته ایم. اکنون زمان آن است که همه چیزهایی را که یاد گرفته ایم برداریم و به ساخت فصل بعدی کمک کنیم.

 

من انرژی خود را وقف این می کنم – بیش از هر شرکت دیگری در جهان. اگر این آینده ای است که می خواهید ببینید، امیدوارم به ما بپیوندید. آینده فراتر از هر چیزی است که بتوانیم تصور کنیم.

 

– مارک زاکربرگ

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.