دیفای: راهنمای جامع برای کسب درآمد غیرفعال (Passive Income) با DeFi

,
درآمد دیفای استیکینگ استخراج نقدینگی

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یک کاربرد موفق از فناوری بلاک‌چین است که به‌عنوان جایگزینی امیدوارکننده برای امور مالی سنتی عمل می‌کند. همان‌طور که از نام آن پیداست،DeFi  یک اصطلاح عمومی است که برای انواع محصولات و خدمات مالی که بر روی بلاک‌چین‌های غیرمتمرکز اجرا می‌شوند؛ استفاده می‌شود.

اپلیکیشن‌های دیفای (DApps) برای حذف واسطه‌ها در تراکنش‌های مالی ساخته شده‌اند که پیش‌ازاین توسط مؤسسات مالی و بانک‌ها انجام می‌شدند. این فناوری این کار را با اجرای یک مکانیسم اعتماد مبتنی بر بلاک‌چین انجام می‌دهد که امکان تراکنش‌های همتا به همتا (P2P) ایمن را بدون پرداخت کمیسیون به بانک فراهم می‌کند.

موارد استفاده پیرامون امور مالی غیرمتمرکز که هر روز بر انواع آن اضافه می‌شود، راه‌های جدیدی را برای کسب درآمد غیرفعال برای سرمایه‌گذاران DeFi باز کرده است. برای ایجاد درآمد غیرفعال، سرمایه‌گذاران باید دارایی‌های DeFi خود را به‌عنوان منابعی برای تأیید تراکنش‌ها و اجرای فرایندها از طریق مکانیسم اثبات سهام (PoS) به کار بگیرند.

در ادامه گزینه‌های مختلف موجود برای درآمد غیرفعال مبتنی بر DeFi را بررسی می‌کنیم.

کشت سود در دیفای (استخراج نقدینگی)

کشت سود یا استخراج نقدینگی در DeFi به فرایند کسب ارزهای دیجیتال بیشتر با استفاده از دارایی‌های رمزارز موجود گفته می‌شود. به‌عنوان یک استراتژی سرمایه‌گذاری، کشت سود سرمایه‌گذاران را ملزم می‌کند که دارایی‌های رمزارزی خود را در یک استخر نقدینگی مبتنی بر قرارداد هوشمند به اشتراک بگذارند یا واگذار کنند. این استخر از ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری شده، برای تأمین نقدینگی در پروتکل‌های DeFi استفاده می‌کند و بخشی از فی گرفته شده را به‌عنوان پاداش بین کاربران توزیع می‌کند.

مزارع سود DeFi از توکن‌های ERC-20 مانند اتر (ETH) برای سرمایه‌گذاری و پاداش پشتیبانی می‌کنند. کشاورزی محصول به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که بالاترین بازده یا بازدهی ممکن را کسب کند و یکی از سرمایه‌گذاری‌های پرخطر در دنیای درآمد غیرفعال مبتنی بر DeFi است.

استخرهای نقدینگی برای تسهیل معاملات کریپتو در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) استفاده می‌شوند که در مقابل، «سود» یا پرداختی را برای تکمیل وظایفی مانند تأیید تراکنش‌ها فراهم می‌کند. موفقیت هر استخر به استراتژی‌های اجرا شده در قراردادهای هوشمند بستگی دارد. علاوه بر این، پرداخت نیز با ارزش نقدی توکن‌های سرمایه‌گذاری شده توسط کاربر در استخر نقدینگی تعیین می‌شود.

هنگامی که یک کاربر مقداری ارز دیجیتال را به یک استخر نقدینگی سپرده یا وام می‌دهد، اپراتور یا کشاورز قصد دارد دارایی‌ها را با هدف ایجاد بالاترین درصد بازده سالانه (APY) بازتوزیع کند.APY نشان‌دهنده بازده سالانه به دست آمده از سرمایه‌گذاری است که شامل سود مرکب می‌شود. به طور معمول، بانک‌های سنتی میانگین نرخ پس‌انداز 0.06 % APY را ارائه می‌دهند که در مورد DeFi پتانسیل بسیار بالاتری دارد.

استیکینگ در دیفای

استیکینگ در DeFi شباهت‌های زیادی با کشت بازده دارد و بنابراین به‌عنوان انگیزه‌ای برای کاربران عمل می‌کند تا کریپتو خود را برای مدت طولانی تری نگه دارند. دقیقاً مانند کشت بازده، کاربران باید دارایی‌های کریپتو خود را جایگزین یا قفل کنند تا در بلاک‌چین شامل استیکینگ شوند.

در استیکینگ، کاربران می‌توانند با قفل کردن توکن‌های خود برای مدت زمان ثابت، بسته به طرح‌هایی که توسط اپراتور ارائه می‌شود، جوایزی کسب کنند. هر کاربر برای اینکه بتواند به‌عنوان واجد شرایط سود در بلاک‌چین شناخته شود حداقل به تعدادی توکن نیاز دارد که به‌عنوان‌مثال در مورد بلاک‌چین اتریوم 32 اتریوم است.

علاوه بر این، پتانسیل درآمد تخمینی از طریق استیکینگ DeFi توسط دو عامل تعیین می‌شود – طرح پاداش شبکه و مدت زمان استیکینگ. علاوه بر مزایای پولی، استیکینگ مستقیماً به ایمن‌سازی بیشتر پروژه‌های بلاک‌چین و درعین‌حال بهبود عملکرد کمک می‌کند.

وام‌دهی دیفای

وام دادن یک اصطلاح عمومی است که برای انواع استراتژی‌های سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. (که شامل درآمدهای غیرفعال از طریق ارزهای دیجیتال نیز می‌شود.) در وام‌دهی غیرمتمرکز یا DeFi، سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق قراردادهای هوشمند از پیش برنامه‌ریزی شده مستقیماً با وام‌گیرندگان تعامل داشته باشند. به‌عبارت‌دیگر، پلتفرم‌های وام‌دهی DeFi به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا توکن‌های رمزنگاری خود را عرضه کنند و وام‌گیرندگان می‌توانند آن‌ها را قرض بگیرند و در مدت‌زمان معینی با بهره بازپرداخت کنند.

قراردادهای هوشمند نه‌تنها به حذف خطرات مرتبط با وام‌دهی در امور مالی سنتی کمک می‌کند، بلکه نیازهای وثیقه را نیز ریشه‌کن می‌کند. بااین‌حال، اکثر برنامه‌های وام‌دهی به بررسی پیشینه‌ای که برای کاهش خطرات اعتباری و تقلب ضروری است، نیاز ندارند.

وام‌دهی DeFi به‌عنوان یک سرویس همتا به همتا (P2P) عمل می‌کند که به وام‌گیرندگان اجازه می‌دهد در ازای پرداخت به‌موقع بهره، مستقیماً از سایر سرمایه‌گذاران کریپتو وام بگیرند. برخلاف وام‌دهی سنتی، قراردادهای هوشمند به کاربران در سراسر جهان این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به‌واسطه، دارایی‌های رمزنگاری شده را ادغام و توزیع کنند.

علاوه بر این، فناوری بلاک‌چین، تراکنش‌های شفاف و تغییرناپذیر را برای همه طرف‌های درگیر تضمین می‌کند.

مقایسه بین گزینه‌های دیفای برای درآمد غیرفعال

دیفای ییلد فارمینگ وام دهی استیکینگ

خطرات درآمدهای غیرفعال مبتنی بر دیفای

هر شکلی از سرمایه‌گذاری با درجات مختلفی از ریسک همراه است که معمولاً با فرصتی به همان اندازه سودآور همراه است. در راه‌های کسب درآمد مبتنی بر DeFi، بزرگ‌ترین خطرات شامل کلاهبرداری، حملات هک و قراردادهای هوشمند ناقص یا با ادعای زیاد است.

ازآنجایی‌که درآمدهای مبتنی بر دیفای به تعداد توکن‌های به‌دست‌آمده مربوط می‌شود، نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال ممکن است منجر به ضرر در یک بازار نزولی شود. در چنین مواردی، سرمایه‌گذاران تمایل دارند توکن‌ها را تا زمانی که قیمت بازار افزایش پیدا کند و سوددهی داشته باشد، نگه دارند.

علاوه بر این، ریسک در استراتژی سرمایه‌گذاری DeFi می‌تواند به قصد صاحبان استخر نیز بستگی داشته باشد. ازاین‌رو، بررسی اعتبار ارائه‌دهندگان خدمات بر اساس پرداخت‌های گذشته مهم است.

پیگیری پورتفولیو دیفای

با روش‌های بسیار مختلف برای کسب درآمد غیرفعال در DeFi، پیگیری همه کیف پول‌های چندگانه در پلتفرم‌های مختلف می‌تواند کمی دردسرساز باشد.

در نتیجه، بسیاری از معامله‌گران DeFi اکنون از ردیاب‌ها یا تجمیع‌کننده‌های پورتفولیو استفاده می‌کنند که به انواع پروتکل‌ها و کیف پول‌ها متصل می‌شوند و به شما امکان می‌دهند کل سبد خود را از یک داشبورد ارزیابی و مدیریت کنید. تجمیع کننده بازده با بهینه‌سازی روش‌های کسب سود، کارایی را به حداکثر می‌رساند. ممکن است متشکل از صدها مزرعه و خزانه باشد که از انواع خدمات غیرمتمرکز با مدل‌های مختلف تجاری سود می‌برند.

جمع‌کننده‌های دیگر حتی یکپارچه‌سازی بین‌بلاک‌چینی و اتصال کیف پول متعدد را ارائه می‌کنند که به شما امکان می‌دهد به نموداری دسترسی داشته باشید که داده‌های جمع‌کننده‌های مختلف را در لحظه تجزیه و تحلیل می‌کند. بین‌بلاک‌چین فناوری است که اجازه می‌دهد اطلاعات و دارایی بین شبکه‌های بلاک‌چین ردوبدل شود و ارتباط آنها را افزایش دهد. در نتیجه، ویژگی بسته بودن بلاک‌چین شکسته می‌شود و در نتیجه یک اکوسیستم پراکنده به هم مرتبط می‌شود.

علاوه بر این، یکپارچه‌سازی بین‌بلاک‌چینی به شما در شناسایی بازده‌های بالقوه در استخرها و ردیابی پورتفولیوها در کیف‌پول‌ها کمک می‌کند. علاوه بر این، هر کاربر می‌تواند با استفاده از هر یک از این استراتژی‌ها، از دارایی‌های دیجیتال خود برای تولید درآمد غیرفعال استفاده کند. تجمیع کننده‌ها با تأمین سرمایه و نقدینگی موردنیاز در ازای پاداش، خدمات مهمی را به بازارهای کریپتو ارائه می‌کنند و این‌ها همه بدون نیاز به واسطه انجام می‌شود.

بااین‌حال، مراقب کلاهبرداران و پروژه‌های تقلبی که صرفاً می‌خواهند توکن‌های قفل شده شما را بدزدند و آن‌ها را در استخرهای نقدینگی بازخرید کنند و وجوه شما را تخلیه کنند، باشید. مطمئن شوید مزارع و پلتفرم‌هایی که استفاده می‌کنید شهرت خوبی دارند و قراردادهای هوشمند با ممیزی خارجی منتشر کرده‌اند.

ازاین‌رو، به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود قبل از ورود به استخرهای نقدینگی، استیکینگ یا وام‌دهی، تحقیقات گسترده‌ای روی طرف‌های درگیر انجام دهند. برای شروع، راهنمای مسیر زمان در مورد اصول DeFi را بررسی کنید تا درک بهتری از این اکوسیستم درحال‌رشد به دست آورید.

منبع

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.