DApps چیست؟ همه چیز درباره برنامه‌های غیرمتمرکز که باید بدانید

,
Dapps اپ غیرمتمرکز

برنامه‌های غیرمتمرکز یا DApps اساساً نسخه‌هایی از برنامه‌هایی هستند که توسط شبکه اتریوم رایج شده اند با این تفاوت که مبتنی بر قرارداد هوشمند هستند. آنها دقیقاً مانند برنامه‌های سنتی عمل می‌کنند – کاربر حتی نباید تفاوتی را متوجه شود – اما امکانات بیشتری دارند.

Dapps راه جدیدی برای تعامل با امور مالی شخصی پیش رو می‌گذارد. وقتی به امور مالی سنتی فکر می‌کنیم، اغلب وام گرفتن، وام دادن، پس‌انداز و نهادهای مشابه به ذهن می‌رسد. هر یک از اینها، اگر بخواهید، توسط یک مقام مرکزی مانند بانک‌ها یا سایر مؤسسات مالی تأمین می‌شود.

اما وقتی نوبت به آینده امور مالی می‌رسد، بسیاری ارزهای دیجیتال و بلاک‌چین را نماینده آن می‌دانند. اگر این‌طور است، وظایف مالی ساده مانند وام در یک سازوکار غیرمتمرکز چگونه کار می‌کنند؟

تاریخچه DApps

درحالی‌که بیت‌کوین (BTC) اولین شبکه بلاک‌چین است، این فناوری بسیار بیشتر از یک تراکنش مالی ساده تکامل یافته است. هنگامی که ویتالیک بوترین و همکارانش اتریوم (ETH) را در سال 2013 پیشنهاد کردند، به چیزی بسیار گسترده‌تر توجه داشتند – یک روش زندگی غیرمتمرکز.

بوترین یک اینترنت مبتنی بر بلاک‌چین را متصور بود که در آن کنترل به‌جای شرکت‌ها در دست کاربران بود. برای انجام این کار، اتریوم دستورهای اگر – آنگاه (if- then) را به‌صورت خودکار به انجام می‌رساند. این قراردادها تغییرناپذیر هستند، زیرا قوانین و محدودیت‌ها در کد آنها گنجانده شده است. این بدان معناست که هر طرف می‌تواند بدون واسطه معامله کند و نیاز به پلتفرم‌های متمرکز را از بین ببرد.

سال 2014 شاهد انتشار گزارش تعریف DAPP، به نام “تئوری عمومی نرم افزار غیرمتمرکز Dapp” بودیم که توسط نویسندگان مختلف و با تجربه در این فضا مانند دیوید جانستون و شاون ویلکینسون نوشته شده است.

این مقاله DApps را به‌عنوان موجودیت‌هایی با ویژگی‌های زیر تعریف کرد:

  1. یک DApp باید کد متن‌باز داشته باشد و بدون دخالت شخص ثالث کار کند. اپ باید توسط کاربر کنترل شود، و کاربران بتوانند تغییراتی را پیشنهاد کنند و به آنها رأی دهند که به طور خودکار اجرا می‌شوند.
  2. تمام اطلاعات باید در یک شبکه بلاک‌چین در دسترس عموم نگهداری شود. تمرکززدایی کلیدی است تا به‌این‌ترتیب نقطه مرکزی برای حمله وجود نداشته باشد.
  3. DAppها باید نوعی توکن رمزنگاری برای دسترسی داشته باشند و باید به مشارکت‌کنندگان در توکن مذکور، مانند ماینرها و سهام‌داران، پاداش دهند.
  4. یک DApp باید یک مکانیزم تأیید داشته باشد که توکن‌هایی تولید کند؛ مانند اثبات کار (PoW) یا اثبات سهام (PoS)

در ادامه، مقاله سه “نوع” یا “لایه” از DApps را بر اساس نحوه تعامل کاربران با آنها طبقه‌بندی می‌کند.

DAppهای لایه یک به‌تنهایی در بلاک‌چین خودشان وجود دارند. محبوب‌ترین پروژه‌ها این نوع DApp هستند، مانند بیت‌کوین. آنها به یک مکانیزم تأیید و قوانین گنجانده شده در خود نیاز دارند.

DAppهای لایه دو معمولاً روی لایه یک ساخته می‌شوند و از قدرت آن بلاک‌چین استفاده می‌کنند. آنها که اغلب پروتکل در نظر گرفته می‌شوند، از توکن‌ها برای تعاملات استفاده می‌کنند. یک راه‌حل مقیاس‌پذیر ساخته شده روی اتریوم نمونه خوبی از DApp لایه دو است. (مثل polygon) تراکنش‌ها ممکن است در این لایه دوم قبل از اجرا شدن در لایه اول پردازش شوند و مقداری بار از زنجیره اصلی خارج شود.

در نهایت، لایه سه DApps در بالای لایه دو ساخته شده است که اغلب اطلاعات موردنیاز برای تعامل دو لایه دیگر را در خود نگه می‌دارد. ممکن است رابط‌های برنامه‌نویسی (API) و اسکریپت‌های لازم برای عملکرد لایه های یک و دو را ذخیره کند. به عنوان مثال، یک پروتکل لایه سه می تواند DApp های لایه دو مختلف را در خود جای دهد و تجربه کاربر را برای همه آنها تسهیل کند.

به زبان ساده، این مقاله DApps را به عنوان برنامه‌های کاربردی مختلفی تعریف می‌کند که توسط یک بلاک‌چین اصلی تغذیه می‌شوند. برخی ممکن است روی لایه اولیه ساخته شوند، اما اگر معیارهای بالا را داشته باشند، همه آنها DApp در نظر گرفته می‌شوند.

چرا از DApp استفاده کنیم؟

تمرکززدایی مزایای مختلفی را نسبت به برنامه‌هایی که در یک شبکه متمرکز اجرا می‌شوند ارائه می‌دهد. به لطف قرارداد هوشمند نوآورانه، مهم‌ترین مزیت فقدان شخص ثالث است. اپلیکیشنی مانند Venmo به شخص اجازه می‌دهد برای هرکسی پول بفرستد، اما انتقال آن وجوه به حساب بانکی هزینه‌ای دارد. به‌علاوه، جابه‌جایی پول فیات زمان بر است.

بااین‌حال، ارسال پول از طریق یک برنامه غیرمتمرکز به این معنی است که هیچ هزینه یا هزینه بسیار کمی دارد که باعث صرفه‌جویی کاربران در هزینه‌ها می‌شود و باتوجه‌به اینکه تراکنش‌های غیرمتمرکز تقریباً فوری هستند، در زمان آنها نیز صرفه‌جویی می‌شود.

البته DAppها روی سرورهای متمرکز هم اجرا نمی شوند. مزیتی که پلتفرم‌های غیرمتمرکز دارند این است که در برابر انواع حملات آسیب‌پذیر نیستند، زیرا هیچ وسیله فیزیکی برای هدف‌گیری وجود ندارد. این نه تنها شبکه را ایمن تر می‌کند، بلکه به این معنی است که هیچ خرابی وجود ندارد. دسترسی به این برنامه ها همیشه امکان پذیر است.

DAppها همچنین می توانند تقریباً برای هر صنعتی مانند بازی، پزشکی، مدیریت و حتی ذخیره سازی فایل اعمال شوند. در نتیجه، استفاده از DApp تقریباً هیچ تفاوتی با برنامه‌های کاربردی سنتی ندارد. در حالی که کاربران از تمام تغییرات در باطن سود می برند، تجربه کاربر یکسان است. این روش تعامل با برنامه‌ها، Web 3. 0 در نظر گرفته می‌شود که به تمرکززدایی اطلاعات نیز اشاره دارد.

ابتدای کار وب فضایی پر از اطلاعات بود که همه می توانستند به آن دسترسی داشته باشند. با گذشت زمان، شرکت های بزرگ آن را مهار یا متمرکز کردند. در حالی که این سازمان‌ها آن را به‌صورت «رایگان» ارائه می‌کنند اما این به قیمت ارائه داده‌های ما است که سپس برای سود می‌فروشند.

شرکت‌ها بر این اطلاعات کنترل دارند، می‌دانند کاربرانشان چه چیزی را دوست دارند بخرند، چقدر پول دارند و چه کسانی را می‌شناسند. این کنترل همچنین به این معنی است که آنها می‌توانند آن را از بین ببرند. در مقابل Web 3.0 ، جایی است که استفاده از DApp به قیمت ازبین‌رفتن حریم خصوصی تمام نمی‌شود.

در عوض، کاربر می‌تواند انتخاب کند که فقط اطلاعات موردنیاز را برای مثال حین یک معاینه پزشکی یا برای وام به اشتراک بگذارد و انتخاب کند که چه کسی و برای چه مدت آن را ببیند. ممکن است شرکت‌ها برای این دسترسی نیز هزینه پرداخت کنند و اطمینان حاصل کنند که کاربران نیز از آن سود می‌برند. مشکل اعتماد هم هست در دنیایی که شرکت‌های بزرگ با به‌اصطلاح امنیت بالا نام‌های کاربری، ایمیل‌ها و رمزهای عبور را فاش می‌کنند، به‌سختی می‌توان به کسی اعتماد کرد.

معایب DApps

درحالی‌که برنامه‌های غیرمتمرکز ممکن است آینده ای عاری از شرکت ها را ارائه دهند، در حال حاضر برخی از مسائل عمده وجود دارد که صنعت برای حل آنها تلاش می‌کند.

به‌عنوان‌مثال، فقدان یک مرجع مرکزی ممکن است به معنای به‌روزرسانی کندتر و تغییرات پلت فرم باشد. چرا که یک فرد یا شرکت می‌تواند هروقت خواست برنامه خود را به‌روزرسانی کند. بااین‌حال، یک DApp به اجماع اکثریت از سوی حاکمیت فعلی نیاز دارد – حتی برای رفع اشکال جزئی. این ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد زیرا کاربران در مورد جوانب مثبت و منفی هر گونه بهبود بحث می‌کنند.

همچنین، DAppها برای عملکرد صحیح به یک پایگاه کاربری با اندازه معقول نیاز دارند. تنها برای تعامل با یک Dapp نیاز به گره‌ها، حاکمیت و کاربران است. با این حال، دسترسی به DApps در این مرحله اولیه می تواند بسیار دشوار باشد و بسیاری از آنها پشتیبانی مورد نیاز خود را ندارند.

در آینده، دسترسی به یک DApp ممکن است با یک دانلود ساده انجام شود. اما در حال حاضر، کاربران باید یک مرورگر که از DApp پشتیبانی می‌کند را دانلود کنند، کریپتو موردنیاز را به آن کیف پول ارسال کنند و سپس تعامل داشته باشند. درحالی‌که کاربران متبحر فناوری نباید با این مشکلی داشته باشند، اکثریت قریب به‌اتفاق مردم نمی‌دانند از کجا شروع کنند.

برنامه‌های غیرمتمرکز در سراسر جهان

به نظر می‌رسد برنامه‌های DApp در دنیای مالی کاملاً پذیرفته شده هستند، اما آنها واقعاً می‌توانند در همه صنایع نوآور باشند. بیایید نگاهی در سطح بالا به برخی از این مزایا در صنایعی مانند امور مالی، رسانه‌های اجتماعی، بازی و موارد دیگر بیندازیم.

امور مالی

وام دهندگان و وام‌گیرندگان می‌توانند از DApps برای انجام معامله خود استفاده کنند. در بانک‌ها، وام دهندگان بر اساس پول ذخیره شده خود، نرخ‌های بهره خاصی را دریافت می‌کنند. هر چه یک فرد بیشتر پس‌انداز کند، بانک می‌تواند بیشتر وام دهد و هر دو طرف از نظر سود بیشتر درآمد دارند. بااین‌حال، بانک که به‌عنوان یک نهاد متمرکز عمل می‌کند، صرفاً برای فراهم‌کردن فضایی برای ذخیره وجوه، سهم بزرگ‌تری از آنچه که وام دهندگان ممکن است بخواهند برای خود برمیدارند.

در یک DApp، وام دهندگان 100٪ سود خود را به دست می‌آورند زیرا هیچ واسطه‌ای برای پرداخت وجود ندارد. همچنین آنها کنترل بیشتری بر وام‌ها دارند، همه اینها در حالی است که توکن‌هایی را از پلتفرمی که برای وام دادن انتخاب می‌کنند نیز به دست می‌آورند.

در مورد وام‌گیرندگان، آنها از نظر بهره پرداختی و همچنین زمان پرداخت آن، دست بازتری دارند. در واقع، برخی از پلتفرم‌ها به وام‌گیرندگان اجازه می‌دهند طی ماه‌ها یا حتی سال‌ها بهره را پرداخت کنند، با این فرض که حداقل آستانه پرداخت را برآورده می‌کنند. وام‌گیرنده همچنین می‌تواند در مورد نرخ‌ها با وام‌دهنده صحبت کند و از تصمیم عادلانه برای هر دو طرف درگیر اطمینان حاصل کند.

وقتی همه چیز مشخص شد، به لطف فناوری قراردادهای هوشمند، پول‌ها به‌سرعت واریز می‌شوند. نیازی به درگیرکردن وکلا و سایر اشخاص ثالث نیست که باعث می‌شود فرایند تأیید طولانی‌تر شود و هزینه بیشتری برای هر دو طرف به همراه داشته باشد.

برای مطالعه بیشتر اینجا را ببینید.

رسانه های اجتماعی

کاربران از DApp های رسانه های اجتماعی بهره زیادی خواهند برد. اول از همه، کسی نیست که پست‌ها را سانسور کند، یعنی آزادی بیان در همه جا. با این حال، اگر برخی از پست‌ها مشکل ساز شوند، انجمن می‌تواند به حذف آنها رأی دهد.

اینفلوئنسرها نیز می توانند درآمد بیشتری داشته باشند. در پلتفرم‌های سنتی مانند توییتر، این شرکت بیشترین سود را از توییت های محبوب می برد. از تمام بازدیدهای سایت درآمد تبلیغاتی به دست می آورد و نویسنده از نظر مالی هیچ چیز دریافت نمی کند.

DApp های رسانه های اجتماعی ممکن است یک سیستم انعام داخلی با استفاده از توکن خود داشته باشند و کاربران می توانند تبلیغات را اجرا کنند و پرداخت های خود را به طور کامل دریافت کنند، نه اینکه شرکتی برای خود سهم بردارد.

بازی

بازی همیشه یک مورد جالب استفاده از DApp بوده است. در حال حاضر، بازی‌ها برای رشد به ده‌ها ساعت سرمایه‌گذاری روی یک شخصیت نیاز دارند – شخصیتی که احتمالاً پول واقعی روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند – اما وقتی بازیکن از بازی دست می‌کشد دیگر آن شخصیت از بین می‌رود.

DAppها راه‌حل جالب‌تری از نظر ارزش ارائه می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، یک بازی مانند CryptoKitties را در نظر بگیرید. بازیکنان دارایی توکن شده را به دست می‌آورند، در این مورد، یک گربه. آن گربه سپس با گذشت زمان رشد می‌کند و اگر به درستی بزرگ شود ارزش آن افزایش می‌یابد. سپس کاربر می‌تواند آن گربه را به هر مقداری که می‌خواهد بفروشد. (با این فرض که خریدار وجود دارد که هزینه آن را پرداخت می‌کند.)

بعلاوه، برخی از گربه‌ها به طور بالقوه می‌توانند با گربه‌های دیگر زاد و ولد کنند و یک گربه حتی کمیاب‌تر و بالقوه ارزشمندتر ایجاد کنند. بازیکنان می‌توانند گربه‌ها را مبادله یا جمع‌آوری کنند و هر کاری که می‌خواهند با این حیوانات خانگی توکن‌شده انجام دهند. سرمایه‌گذاری زمانی آنها واقعاً ارزشمند می‌شود. در حال حاضر تعداد زیادی ازاین‌دست بازی‌ها وجود ندارد، اما تصور کنید که این مفهوم در عنوانی کامل‌تر با ساعت‌ها گیم پلی پیاده شود. بازی به‌صورت یک شغل تمام‌وقت ممکن است در آینده نزدیک ممکن باشد.

رأی‌گیری و حکومت

در بیشتر موارد، رأی دادن فرایندی دردناک است. اغلب شامل مراحل مختلف اعتبارسنجی است – برخی از آنها برای شهروندان در مناطق دوردست یا کسانی که از مسائل دیگر رنج می‌برند غیرقابل دسترسی هستند. دست‌کاری و فعالیت‌های غیرقانونی مشابه نیز امکان دارد.

به لطف قراردادهای هوشمند، یک DApp رأی‌دهی می‌تواند رویه را برای همه در دسترس کند. اساساً جامعه می‌تواند به لیستی از پیشنهادات رأی دهد. سپس، آنها می‌توانند یک چارچوب زمانی، مثلاً 24 ساعته، برای کاربران تعیین کنند تا رای خود را با توکن‌ها “سهیم کنند.” این امکان مشارکت را برای همه فراهم می‌کند و به هرکسی اجازه می‌دهد تا به‌صورت ناشناس در آن رای دهد.

آرا در یک شبکه غیرمتمرکز ذخیره می‌شود و آنها را تغییرناپذیر و غیر قابل دست‌کاری می‌کند. بعلاوه، قراردادهای هوشمند می‌توانند به رأی‌دهندگان با یک نشانه مرتبط برای تلاش‌هایشان پاداش داده و افراد بیشتری را نسبت به قبل تشویق کنند تا رأی دهند.

جمع‌آوری کمک‌های مالی و تبلیغات

بسیاری از کاربران هنگام مرور آنلاین از یک مسدودکننده تبلیغات استفاده می‌کنند. این بدیهی است که برای وب‌سایت‌هایی که تلاش می‌کنند درآمد ایجاد کنند دردسرساز است، اما از برخی جهات قابل‌درک است زیرا تبلیغات از بسیاری جهات کاملاً ناپسند شده است. یک مرورگر DApp می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

هنگامی که کاربران وب را مرور می‌کنند، این کار را با یک مسدودکننده تبلیغات و ردیاب یکپارچه با مرورگر انجام می‌دهند و در حین استفاده کریپتو کسب می‌کنند. اکنون، زمانی که کاربران سازندگان و وب‌سایت‌هایی را پیدا می‌کنند که می‌خواهند از آنها پشتیبانی کنند، می‌توانند گزینه مشارکت را انتخاب کنند. این بدان معناست که هر چه کاربر بیشتر مرور کند، در طول زمان بیشتر به آن سایت پرداخت می‌کند. کاربران حتی می‌توانند تبلیغات را برای آن سایت‌های خاص فعال کنند و در درازمدت به آنها کمک بیشتری کنند.

اینجا بحث در خصوص حریم خصوصی است. کاربران انتخاب می‌کنند که چه کسی می‌تواند آنها را ردیابی کند، از اطلاعات آنها محافظت می‌کند و همچنان در پلتفرم‌هایی که به پول نیاز دارند کمک می‌کنند. این یک وضعیت برد برد است.

منبع

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.