زنجیره هوشمند بایننس و اتریوم چه تفاوت‌هایی دارند؟

,
اتریوم در برابر زنجیره هوشمند بایننس، Eth vs Bsc به زبان ساده

زنجیره هوشمند بایننس در مقابل اتریوم- دو بلاک‌چین در میان دریایی از بلاک‌چین‌ها

توضیح نبرد بین BSC و ETH نیاز به کمی زمینه‌سازی دارد. صنعت کریپتو، همان‌طور که همه می‌دانند، با یک دارایی و بلاک‌چین اصلی، بیت‌کوین (BTC) آغاز شد. بعد از آن، افراد و گروه‌های مختلف دارایی‌، بلاک‌چین و برنامه‌های کاربردی دیگری ساختند و پتانسیل بخش کریپتو را به‌طورکلی گسترش دادند و فرصت‌های جدیدی برای مردم فراهم کردند.

 

فناوری بلاک‌چین (یا در برخی موارد، سایر فناوری‌های دفتر کل توزیع شده) جایی است که دارایی‌ها و راه‌حل‌های کریپتو بر روی آن اجرا می‌شوند. سازندگان از این فناوری به‌عنوان پشتوانه برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌کنند.

 

DAppها اساساً به‌عنوان برنامه‌هایی عمل می‌کنند که از لحاظ ظاهری شبیه سایر برنامه‌های موجود هستند و یک رابط کاربرپسند دارند. بااین‌حال، هسته اصلی آن‌ها بر روی بلاک‌چین یا سایر فناوری‌های دفتر کل توزیع‌شده (DLT) اجرا می‌شود. علاوه بر این، با توجه به دارایی، سکه یا توکن ساخته شده بر روی بلاک‌چین، می‌توانند تراکنش‌ها و ذخیره‌سازی ارزش را بدون دخالت شخص ثالث تسهیل کنند.

 

توسعه‌دهندگان می‌توانند با بسیاری از بلاک‌چین‌ها کار کنند و روی آن‌ها توسعه دهند که زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و بلاک‌چین اتریوم (ETH) تنها دو مورد از آن‌ها هستند.

 

آیا زنجیره هوشمند بایننس بهتر از اتریوم است؟ آیا اتریوم بهتر از زنجیره هوشمند بایننس است؟ آیا بلاک‌چین اتریوم ایمن است؟ آیا شبکه BSC ایمن است؟ کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر دوی این بلاک‌چین‌ها می‌تواند به خوانندگان کمک کند تا در خصوص هرکدام به ایده صحیحی برسند.

 

نبرد دو بلاک‌چین: BSC در مقابل ETH

اتریوم به‌عنوان یک کانسپت توسط Vitalik Buterin در سال 2013 آغاز شد و به‌عنوان یک بلاک‌چین مستقل در سال 2015 به کار افتاد. بلاک‌چین اتریوم در سال‌های پس از راه‌اندازی خود رشد قابل‌توجهی داشت و به‌عنوان یک بلاک‌چین برای ساخت و توسعه، سهم قابل‌توجهی را از آن خود کرد. بلاک‌چین اتریوم شامل قابلیت قرارداد هوشمند است که ساخت DApps را ممکن می‌کند.

 

بااین‌حال، مقیاس‌پذیری اتریوم به‌عنوان یک مشکل ظاهر شد، به‌طوری‌که هزینه‌های بالای گاز کاربران شبکه را در دوره‌های خاصی تحت فشار قرارداد. (گاز به هزینه‌هایی اطلاق می‌شود که در ازای تعامل با بلاک‌چین اتریوم پرداخت می‌شود.) اتریوم خود را ثابت کرد و بر فضای کریپتو تسلط یافت، اما با توجه به مشکلات مقیاس‌پذیری، کاربران شروع به جستجو برای گزینه‌های جایگزین کردند.

 

در مقابل، زنجیره هوشمند بایننس (BSC) به‌عنوان همراهی موازی با زنجیره بایننس (BC) راه‌اندازی شد. زنجیره بایننس (BC) زنجیره بلوکی که شرکت بایننس در سال 2019 راه‌اندازی کرد. BC عمدتاً برای فعالیت معامله‌گری و کمتر برای ساخت‌وساز ساخته شد. در مقابل، BSC در سال 2020 با میزبانی عملکردهای بیشتری برای ساخت و توسعه عرضه شد.

 

دو ویژگی خاص به‌عنوان تفاوت بین BSC و BC وجود دارد. زنجیره هوشمند بایننس (BSC)بیشتریساخت و توسعهزین کردند حیحی برسند. دارای ماشین مجازی اتریوم (EVM) و توانایی های قرارداد هوشمند است، در حالی که زنجیره بایننس این گونه نیست.

 

آیا می‌توانید ETH را به BSC ارسال کنید؟ به دلیل ظرفیت EVM ذکر شده، DAppهای مبتنی بر اتریوم می‌توانند روی BSC راه‌اندازی شوند. پل بایننس (Binance Bridge) پلتفرمی است که به کاربران اجازه می دهد دارایی ها را به راحتی بین چین های مختلف جابجا کنند. برای پرداخت هزینه‌های گاز در بلاک چین اتریوم از ETH که گاهی اوقات به آن اتر نیز می‌گویند، استفاده می‌شود. برای هزینه‌ی گاز در زنجیره هوشمند بایننس، بایننس کوین ( BNB ) استفاده می شود.

eth و bsc چه فرقی دارند

اتریوم در مقابل زنجیره هوشمند بایننس

 

زنجیره هوشمند بایننس در مقابل اتریوم: خلاصه‌ای سریع

تاریخچه

زنجیره هوشمند اتریوم و بایننس در نگاه اول تفاوت‌های زیادی دارند. یکی از این تفاوت‌ها، همان‌طور که در بالا اشاره شد، تاریخچه آنهاست. اتریوم در سال 2015 فعال شد، درحالی‌که زنجیره هوشمند بایننس در سال 2020 شروع به فعالیت کرد.

 

ازآنجایی‌که اتریوم مدت طولانی‌تری فعال بوده است، مدت زمانی بیشتری تحت بررسی بوده است و از این جهت سازندگان اطمینان بیشتری به اتریوم دارند. در مقابل، اتریوم با استفاده از فناوری قدیمی‌تر ساخته شد و با انتقال به اتریوم 2.0 شروع به تغییر چارچوب می‌کند (اطلاعات بیشتر در ادامه).

 

تمرکز

نسبت به زنجیره هوشمند بایننس افراد بیشتری در بلاک‌چین اتریوم حضور دارند که باعث می‌شود BSC از جهاتی متمرکز حساب شود. تحت مکانیزم قدرت با اثبات سهام (PoSA)، BSC دارای 21 اعتباردهنده در شبکه است که بلاک‌چین آن را اجرا می‌کنند. لیست 21 فرد از بزرگ‌ترین سهام‌داران فعال دارایی BNB بایننس تشکیل شده است. این لیست 21 نفره هر 24 ساعت تنظیم می‌شود.

 

بااین‌حال، برای واردشدن به لیست 21 تایی به‌عنوان اعتباردهنده به این معنا نیست که شما باید خودتان تمام BNB را نگه دارید و در اختیار داشته باشید. سایر دارندگان BNB می‌توانند BNB خود را به اعتباردهنده‌های انتخابی خود تفویض (یا لغو تفویض) کنند. اعتباردهنده‌ها در BSC کارمزد تراکنش بلوک‌هایی که به انجام می‌رسانند را به صورت BNB دریافت می‌کنند. تفویض کنندگان بخشی از این دریافتی را در ازای BNB خود دریافت می‌کنند.

 

از طرف دیگر، بلاک‌چین اتریوم دارای ماینرهای بی شماری است که از به صورت اثبات کار (PoW) بلاک‌چین را می‌گردانند. هنگامی که شبکه به الگوریتم اثبات سهام (PoS) تغییر کند، سهام‌دارانی که حداقل مقدار مشخصی ETH را در اختیار دارند، بلاک‌چین را می‌گردانند.

 

یک تفاوت کلیدی در مورد مقدار موردنیاز دارایی برای تبدیل‌شدن به اعتباردهنده است. تبدیل‌شدن به یک اعتباردهنده برای اتریوم 2.0 (بلاک‌چین PoS اتریوم که در حال حاضر در حال انتقال از بلاک‌چین PoW اتریوم است) در کنار سایر مشخصات فنی، مستلزم داشتن 32 ETH است. دارندگان ETH همچنین می‌توانند ETH خود را با دیگران ترکیب کنند تا حداقل نیاز را برآورده کنند، و در مجموع از این طریق به اعتباردهنده تبدیل می‌شوند.

 

در سیستم قدیمی اثبات کار (PoW) اتریوم، هرکسی که شرایط لازم را داشته باشد می‌تواند برای کمک به گرداندن شبکه با دیگران رقابت کند. (با حل کردن بلوک‌ها)

 

در مقابل، BSC به استیک کردن حداقل 10000 BNB (و همچنین سایر مشخصات فنی) نیاز دارد تا فقط نامزد اعتباردهی به شبکه باشید. پس از آن، شما باید به یکی از 21 سهام‌دار بزرگ تبدیل شوید تا به اعتباردهنده فعال تبدیل شوید.

 

برندینگ برای دو بلاک‌چین نیز تا حدودی متفاوت است. بنیاد اتریوم به‌عنوان یک نهاد غیرانتفاعی، و همچنین نهادهای دیگری، به توسعه بلاک‌چین اتریوم کمک می‌کند. تقریباً هر کسی می‌تواند در گرداندن بلاک‌چین اتریوم مشارکت کند، البته این امر شرایط خاصی نیز دارد.

 

بایننس یک شرکت بزرگ در صنعت کریپتو است که چندین محصول مرتبط با نام خود دارد. آیا BSC توسط Binance کنترل می‌شود؟ هر کسی که BNB کافی برای رقابت برای کسب رتبه برتر در لیست اعتباردهی BSC داشته باشد، می‌تواند به گرداندن شبکه کمک کند، بنابراین به نظر نمی‌رسد بایننس مستقیماً بلاک‌چین را کنترل کند، اگرچه BSC از نظر فنی بخشی از اکوسیستم بایننس است .

 

سرعت و هزینه تراکنش

آیا BSC ارزان‌تر از ETH است؟ به‌طورکلی، BSC نام خود را به‌عنوان یک گزینه ارزان‌تر از نظر کارمزد تراکنش‌های بلاک‌چینی به خود اختصاص داده است. زمان یک بلاک برای اتریوم از حدود 2 تا 14 ثانیه در هر بلوک متغیر است، درحالی‌که BSC زمان یک بلاک را حدود 3 ثانیه اعلام می‌کند، اگرچه توسعه مقیاس‌پذیری اتریوم (اتریوم 2.0) می‌تواند شرایط را برای اتریوم تغییر دهد.

 

بااین‌حال، هزینه و سرعت تراکنش با بده‌بستان هایی همراه است. BSC تعداد نسبتاً کمی گرداننده دارد که شبکه را اجرا می‌کنند اما می‌تواند تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تری را ارائه دهد.

 

ETH 2.0 در مقابل BSC

اگر اتریوم 2.0 (Eth2) در نظر گرفته شود، مقایسه و تضاد میان بلاک‌چین‌های اتریوم و هوشمند بایننس کار ساده‌ای نیست. اتریوم 2.0 یک انتقال طولانی است که هدف آن مقیاس‌پذیری بلاک‌چین اتریوم است. بخشی از تغییر به Eth2 شامل انتقال بلاک‌چین اتریوم به اجماع PoS است.

 

آیا BSC از ETH پیشی خواهد گرفت؟ هیچ‌کس نمی‌تواند به طور قطعی بگوید، و پاسخ به این سؤال می‌تواند وابسته به آنچه که کاربران در مورد ویژگی‌ها و عملکرد بلاک‌چین به دنبال آن هستند؛ باشد.

 

اگر توسعه Eth2 مطابق انتظار پیش برود، بلاک‌چین اتریوم در نهایت باید تعامل شبکه‌ای بسیار سریع‌تر و ارزان‌تری ارائه دهد و نقاط ضعف خود را پر کند. چنین تغییری می‌تواند بحث BSC در مقابل ETH را کامل تغییر دهد.

 

بااین‌حال، باتوجه‌به سرعت طوفانی که صنعت کریپتو و بلاک‌چین گسترش یافته است، هیچ‌کس نمی‌داند سال یا دهه آینده چه خواهد شد. این صنعت به‌طورکلی از یک دارایی و بلاک‌چین به نام بیت‌کوین، در عرض چند سال و نه چند دهه به صنعت پرهیاهوی فناوری روبه‌رشد پر از بلاک‌چین‌های متعدد تبدیل شد.

 

فردا ممکن است شاهد قرار گرفتن BSC یا ETH در برابر یک بلاک‌چین جدیدتر باشیم. دو بلاک‌چین کاملاً جدید که هنوز وجود ندارند، می‌توانند ظهور کنند و به موضوع بحث‌های آینده تبدیل شوند؛ بنابراین، آموزش، اخبار و بحث‌ها در صنعت کریپتو، اجزای کلیدی برای همگام شدن با مسیر سریع یعنی صنعت کریپتو هستند.

برای جا نماندن از تکنولوژی و داغ‌ترین اخبار بخش اخبار سایت مسیر زمان را دنبال کنید.

منبع

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.